Si din mening om oppgjørene i Spekter Helse
![STEM: Fristen for å svare tilbake til FO er 10. juli kl. 07.00.](https://www.fo.no/content/uploads/2024/06/MEDIA_FILE_ID_31478__uravstemning.jpg-optimized_original-scaled.jpg)
Denne saken gjelder for deg som er FO-medlem og ansatt i Helseforetak med sykehusdrift, område 10 i Spekter. Den gjelder også for deg som er FO-medlem og ansatt i sykehus med driftsavtale, område 13 i Spekter. De nye, fremforhandlede, avtalene sendes nå – i løpet av dagen i dag, på uravstemming til disse medlemmene. Fristen for å svare tilbake til FO er 10. juli kl. 07.00.
Hovedtariffoppgjøret 2024 har vært preget av dyrtid og flere år på rad med reallønnsnedgang. Viktige punkter i de sentrale forhandlingene har vært:
- Et garantert sentalt lønnstillegg, som gir et godt grunnlag for reallønnsvekst.
- Viktigheten av å involvere de tillitsvalgte ved innføring av kunstig intelligens og forhold knyttet til fjernarbeid/hjemmekontor.
- Partene skal ha fokus på at alle skal ha et godt arbeidsliv gjennom hele yrkeslivet.
Forhandlingsutvalget i LO Stat har behandlet resultatet, og anbefaler medlemmene å stemme JA ved uravstemmingen.
Dersom du ikke har fått uravstemningsdokumentene i løpet av dagen i dag, kontakt Jonas Semmerud på jonas@fo.no.
Se tidligere omtale av det sentrale oppgjøret i Spekkter Helse, områdene 10 og 13.
Sikrer reallønnsvekst for ansatte i helseforetakene
Flere saker
![Marit Selfors Isaksen, FO](https://www.fo.no/content/uploads/2022/04/MEDIA_FILE_ID_41362__FO-Marit-S-Isaksen.jpg-optimized_original.jpg)
CRPD kan snart bli norsk lov
– Vi vil gjøre FN-konvensjonen om rettighetene til mennesker med nedsatt funksjonsevne til norsk lov, […]
![](https://www.fo.no/content/uploads/2024/11/Ikon-hvit-rosa-bakgrunn-Nokkel.png)
Yrkesetikk – en sentral del av jobben
Yrkesetikken er en viktig del av profesjonsutøvelsen.
![Fire grunner til at yrkesetikk er viktig for sosialarbeidere](https://www.fo.no/content/uploads/2019/11/MEDIA_FILE_ID_20972__yrkeetikk-for-sosialarbeidere.jpg)
Fire grunner til at yrkesetikk er viktig for barnevernspedagoger, sosionomer, vernepleiere og velferdsvitere
Etisk refleksjon er viktig for faglige utvikling, spesielt for barnevernspedagoger, sosionomer, vernepleiere og velferdsvitere Her kan du lese om fire grunner til det.