FO vil ikke ha helse- og sosialtjenester på anbud
– FO mener derfor at disse tjenestene bør utføres i egenregi, eller subsidiært underlegges et alternativt regelverk som i mye større grad vektlegger kriterier som kvalitet, kontinuitet, tilgjengelighet, helhet og brukernes særegne behov, fortsatte hun.
– Det bekymrer FO at helse- og sosialtjenestenes særegne karakter ikke på noen måte framkommer i det foreliggende lovforslaget. Dette lovforslaget vil derfor gi regjeringen fullmakt til å regulere anbudsbruken innenfor sektoren gjennom forskrifter, uten noen føringer fra Stortinget, sa Kvisvik videre.

Hun pekte også på at en rekke helse- og sosialtjenester i dag tildeles gjennom andre mekanismer enn anbudskonkurranser. Dette gjelder for eksempel i barnehagesektoren, innenfor familierådgivning og i helseforetakene. – FO er derfor svært opptatt av at det må finnes alternative måter å tildele oppdrag på innenfor tjenestene til de aller mest sårbare gruppene i befolkningen; barnevernstjenester, tjenester til enkeltbrukere med omfattende hjelpebehov og tjenester innenfor rusomsorg og psykisk helse, understreket hun.
Forbundslederen oppfordret også komiteen til å bidra til å sikre de ideelle organisasjonens rolle innenfor helse- og sosialtjenestene, for eksempel gjennom bruk av utvidet egenregi.
FOs høringsnotat til komiteen kan du laste ned her.
Flere saker

Stem for en trygg oppvekst
En trygg oppvekst varer hele livet. Selv om færre barn vokser opp i fattigdom, får […]

Stem for et trygt arbeidsliv
Et trygt arbeidsliv er avgjørende for at velferdsstaten skal fungere. Når de som jobber i […]

Stem for en velferdsstat som trygger alle
Vi bygget den norske velferdsstaten for å gi trygghet til alle, uavhengig av bakgrunn og […]