Fellesorganisasjonen

Min Side

Årets tredje profesjonsrådsmøte er gjennomført

I går ble det avholdt profesjonsrådsmøter. Denne gang var de profesjonsansvarlige i fylkene invitert.

Torsdag 24. september gjennomførte FOs profesjonsråd for barnevernspedagoger, sosionomer, vernepleiere og velferdsvitere profesjonsrådsmøter. 

For første gang var de profesjonsfaglige ansvarlige fra FOs fylkesavdelinger invitert til å delta. De ble med i første del hvor informasjon om aktuelle, pågående saker fra profesjonsrådsledere, aktuelle saker fra avdelingene og FO studentene ble presentert. Hensikten med å invitere de profesjonsfaglige ansvarlige fra avdelingene inn i møtet var å legge til rette for bedre kontakt med profesjonsrådet. Profesjonsansvarlige fra om lag halvparten av avdelingene deltok. 

Det ble en god arena for erfaringsutveksling. Både de profesjonsansvarlige og medlemmene i profesjonsrådene fikk mulighet til å løfte inn aktuelle problemstillinger og hente inspirasjon av hverandre. Her ble det løftet utfordringer relatert til nye fylker, anbudsordninger og andre faglige spørsmål. 

Profesjonsrådene har i dag behandlet blant annet:

  • Innspill til FOs høringssvar til nasjonal retningslinje for masterutdanning i barnevern og barnevernsarbeid. 
  • Tildeling av fagstipend og vurdering av kriterier for fagstipend.
  • Behov for revidering av kompetanseprofiler og annet profesjonsfaglig materiell.

Alle profesjonsrådsmøtene ble gjennomført digitalt, her visualisert med utsnitt fra barnevernspedagogene sitt profesjonsrådsmøte:

profesjonsråd for barnevernspedagoger


LES MER: Disse sakene er viktige for FOs profesjonsrådsledere i 2020