Brudd i frivillig mekling i frontfaget. Fare for streik i industrien.
Norsk industri har meklet frivillig med Fellesforbundet og Parat siden 4. august. Søndag 16. august ble det brudd også i meklingen.
– Fra mandag 17. august vil meklingen være tvungen, sier riksmekler Mats Wilhelm Ruland i en pressemelding.
Kommer ikke partene til enighet blir det streik i industrien fra fredag 21. august.
Les mer i FriFagbevegelse: Brudd i meklingen: Her kan det bli storstreik fredag
Les også: Brudd i frontfagsmeklingen (Fellesforbundet).
Legger føringer for andre oppgjør
– Det er først når vi har et resultat i frontfaget vi vet noe mer om hva vi kan forvente i de andre sektorene i årets lønnsoppgjør, sier FO-leder Mimmi Kvisvik.
Les mer om hva frontfagsmodellen betyr her.
Se også: Slik blir årets lønnsoppgjør. Her er datoene du må merke deg
Flere saker
Yrkesetikk – en sentral del av jobben
Yrkesetikken er en viktig del av profesjonsutøvelsen.
Fire grunner til at yrkesetikk er viktig for barnevernspedagoger, sosionomer, vernepleiere og velferdsvitere
Etisk refleksjon er viktig for faglige utvikling, spesielt for barnevernspedagoger, sosionomer, vernepleiere og velferdsvitere Her kan du lese om fire grunner til det.
Hvordan reflektere over praksis?
Som barnevernspedagog, sosionom, vernepleier eller velferdsviter, kan du støte på etiske dilemma i profejonsutøvelsen din. Vi har laget en sjekkliste som hjelpe deg med vurderingene.