Velferdstjenestene trenger sosialfaglig kompetanse
Politikken som i dag føres gjør at noen havner enda lengre utenfor enn før. Det er ikke tilstrekkelig å kun bli møtt av helsepersonell når sammensatte utfordringer gjør at man ikke mestrer eget liv. Sosialfaglig kompetanse er med å sikre en helhetlig tilnærming – sammen med helsefagligkompetanse og annen kompetanse.
Ordet «sosial» er på vei ut av språket. Sosialkontoret er erstattet av NAV, og lovtekstene våre handler mindre og mindre om sosiale utfordringer. Helsebegrepet vårt er i all hovedsak bygd rundt en tradisjonell, medisinsk forståelse av helse.
Et helsefaglige fokus er positivt. Mennesker med sammensatte helseproblemer har ofte sosiale utfordringer i tillegg. Og sosiale utfordringer fører igjen til helseproblemer. Men de sosiale utfordringene må løses av fagfolk som har sosialfaglig kompetanse og fokus. Det bidrar til at helhetsperspektivet styrkes.
Flere saker

Dropper varslet sammenslåing av Statens undersøkelseskommisjon for helse- og omsorgstjenesten, Ukom, og Helsetilsynet
Der kommer det frem at regjeringen dropper den varslede sammenslåingen av Statens undersøkelseskommisjon for helse- […]

FOrskerportrett: Bruer og barrierer. Om støtte i overgangen til voksenlivet for unge i barnevernet som har erfaring med funksjonshemming
Ingri-Hanne Brænne Bennwik forsker på støtte i overgangen til voksenlivet for unge i barnevernet som […]

Ny barnelov må være barnas lov
Lovforslaget bygger på «NOU 2020:14 Ny barnelov» som var på høring i 2020. Sommeren 2024 […]